Turystyka Polaków w dobie pandemii

Media o nas

Źródło: Business Traveller Poland

Pandemia nie osłabiła zamiłowania Polaków do podróży. Wróciliśmy do podróżowania, ale zmieniliśmy niektóre przyzwyczajenia. Rezerwujemy na krócej i z mniejszym wyprzedzeniem. W 2021 roku Polacy wyjeżdżali głównie na południe Europy lub/i do krajów basenu Morza Śródziemnego. Sama tylko Chorwacja przyjęła ponad milion turystów z Polski. Co ciekawe, odnotowano wyraźny wzrost zainteresowania rodaków kierunkami egzotycznymi i droższymi, w tym szczególnie Meksykiem, Dominikaną czy Malediwami.

Spowodowana pandemią rzeczywistość nadała nowy wydźwięk we wszystkich sektorach gospodarki, w tym także w turystyce. Sezon turystyczny w 2021 miał dwa rożne oblicza. Pierwszą połowę 2021 spędziliśmy częściowo w ponownym zamknięciu i z towarzyszącymi nam ograniczeniami. Maj i czerwiec przyniosły duże ożywienie w branży turystycznej i tzw. podróże odwetowe. Polacy masowo ruszyli na wakacyjny wypoczynek, chociaż w wielu przypadkach zmieniły się kierunki, sposób podróżowania, oczekiwania oraz wymogi.

Kierunek: kraje basenu Morza Śródziemnego i egzotyka. Raport z sezonu 2021.

W 2021 roku podróże rezerwowaliśmy z mniejszym wyprzedzeniem – według raportu PIT i wiodących OTA w Polsce, aż 62% rezerwacji dokonanych była na 30 i mniej dni przed planowanym terminem wyjazdu. Podróżowaliśmy głównie do krajów basenu Morza Śródziemnego – Turcji, a także, w ścisłej czołówce, Grecji wraz z Egiptem. Prawdziwy boom, z ponad 1 milionem turystów z Polski, odnotowała Chorwacja. Wysoko w rankingach znalazła się także Albania. Jak wskazuje raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2021” przygotowany przez Polską Izbę Turystyki wraz z wiodącymi biurami podróży, bardzo duże wzrosty w sezonie letnim miały również dalekie kierunki – Meksyk (wzrost popularności o 2612%), Dominikana (wzrost o 197,5%). Według UNWTO, w roku 2021 odnotowano w skali globalnej o ok. 4% więcej przyjazdów niż w roku 2020. Także rodzima branża turystyczna może pochwalić się znaczącą poprawą wyników sprzedaży i wzrostem liczby turystów.

Trendy podróżnicze Polaków potwierdzają dane firmy ISON Care specjalizującej się w assistance podróżnym. – Znaczący wzrost zgłaszanych spraw odnotowaliśmy w lipcu i sierpniu. Ich wysoki poziom utrzymywał się, co ciekawe, także we wrześniu i październiku. Liczba spraw, które wpłynęły do nas w całym roku 2021, była o 122% wyższa niż w roku 2020 –mówi Rafał Buczak, dyrektor sprzedaży i marketingu w ISON Care. – Trzy główne kraje dla zgłaszanych spraw to Grecja, Turcja i Egipt. W top 10 znalazły się również trzy dalekie kierunki – Meksyk, Dominikana i Kenia. Wniosek jest jeden – wróciliśmy do podróżowania – dodaje.

Plany podróżnicze Polaków na 2022 rok

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Accor Northern Europe, globalnej grupy hotelowej, bisko 80% Polaków planuje najbliższego lata wyjazdy, a 60% nie wyklucza, że na podróże wyda więcej niż przed rokiem. Dalej będziemy rezerwować wyjazdy wakacyjne – raczej krótkoterminowo i blisko, przede wszystkim w Polsce i do krajów ościennych (lub innych, łatwo dostępnych z własnym transportem) – dane z barometru UNWTO. Dzięki luzowaniu restrykcji oraz otwieraniu się kolejnych destynacji powinny powrócić [Czytaj dalej na businesstraveller.pl]

Co czeka assistance podróżne w roku 2022
ISON Care: Znów podróżujemy
Podobne wpisy

ISON Care: Znów podróżujemy

ISON Care: Znów podróżujemy
Czytaj więcej

Turystyka Polaków w dobie pandemii

Turystyka Polaków w dobie pandemii
Czytaj więcej

Co czeka assistance podróżne w roku 2022

Co czeka assistance podróżne w roku 2022
Czytaj więcej