O czym nie wolno zapomnieć przed wylotem za granicę?

Podróże

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Oto lista rzeczy, o których nie możesz zapomnieć przed wylotem. Sprawdź!

 • Dokumenty i bilety
  Gdy wybieramy się na wyjazd za granicę, sprawą oczywistą wydaje się zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów. W przedwyjazdowym natłoku spraw zdarza się jednak zapomnieć o wielu podstawowych rzeczach. Koniecznie sprawdź ważność posiadanych dokumentów już na etapie planowania podróży czy wykupywania wycieczki. Chociaż na terenie Unii Europejskiej wystarczy Ci dowód osobisty, warto dodatkowo zabrać ze sobą paszport – przyda się na wypadek, kiedy zgubisz jeden z dokumentów. Możesz dodatkowo zabezpieczyć się poprzez zrobienie skanu dowodu osobistego oraz paszportu. Bilety lotnicze czy autobusowe warto wydrukować w dwóch egzemplarzach i trzymać w dwóch różnych miejscach na wypadek ich zgubienia lub zniszczenia.
 • Ubezpieczenie
  Wymarzone wakacje, służbowa podróż, a może praca sezonowa za granicą? Niezależnie od celu Twojego wyjazdu zawsze miej wykupione ubezpieczenie turystyczne, które ochroni Cię m.in. przed wysokimi kosztami leczenia za granicą, zapewni wsparcie w razie wypadku lub zachorowania, pokryje koszty transportu medycznego, a także zapewni ochronę w przypadku zaostrzenia chorób przewlekłych, zniszczenia lub utraty bagażu. Najczęściej też w razie zdarzenia w ramach polisy możesz liczyć na pomoc assistance w języku polskim 24h/265 dni oraz możliwość e-konsultacji z polskim lekarzem. Biorąc pod uwagę koszt całego wyjazdu, zakup ubezpieczenia nie jest dużym wydatkiem, a może Ci się przydać w najmniej spodziewanym momencie.
 • Obowiązkowe szczepienia
  Zanim wybierzesz się w podróż w egzotyczne kraje, sprawdź jakie szczepienia powinieneś wykonać. Zapewnią Ci one bezpieczeństwo i komfort podróży oraz pozwolą zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych. W tropikalnych zakątkach jesteś dużo bardziej narażony na choroby zakaźne, dodatkowo gorsze warunki sanitarne i opieka medyczna sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób. Szczepienia ochronne trzeba wykonać 4–8 tygodni przed planowaną podróżą, aby mieć czas na przyjęcie się wszystkich dawek przez organizm. Przy niektórych szczepionkach niezbędne są 2 lub nawet 3 dawki. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepień podstawowych przeciwko określonym chorobom zakaźnym będziesz musiał poddać się szczepieniom przypominającym. Dokładne informacje uzyskasz w najbliższym punkcie szczepień.
 • Sprawdź ostrzeżenia dla podróżujących
  Przed wyjazdem powinieneś także sprawdzić, jaka jest aktualna sytuacja polityczna w kraju, do którego się wybierasz. Możliwe, że z powodu lokalnej specyfiki lub aktualnych wydarzeń podróżowanie do niektórych miejsc zagraża Twojemu zdrowiu lub życiu. Ostrzeżenia dotyczące m.in. zagrożeń wojennych lub związanych z atakami terrorystycznymi (wraz z rekomendacjami dla podróżujących) są publikowane w serwisie internetowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziesz tam także informacje o zagrożeniach epidemiologicznych.
 • Gotówka
  Chociaż żyjemy w czasach, gdzie prawie wszędzie można płacić kartą, telefonem lub innymi środkami płatniczymi, które nie wymagają posiadania w portfelu gotówki, to wybierając się w zagraniczną podróż warto wziąć ją ze sobą. Przyda się zarówno w przypadku ograniczonego dostępu do bankomatów, jak i na drobne wydatki na lokalnych straganach. Musisz wiedzieć, że są kraje, w których tuż po przylocie na lotnisko wymaga się uiszczenia opłat wizowych, a te przyjmowane są wyłącznie w gotówce. Pamiętaj jednak, żeby nie trzymać całości gotówki w jednym miejscu – w przypadku kradzieży albo zgubienia uchroni Cię to przed stratą wszystkich pieniędzy. Również dokumenty, pieniądze i karty bankomatowe najlepiej trzymać w osobnych miejscach.
 • Pakowanie
  Kompletowania zawartości swojej walizki nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że o czymś zapomnisz. Najlepiej na kilka dni przed podróżą przygotuj listę rzeczy, które musisz ze sobą zabrać. Pakuj to, czego potrzebujesz, a nie to, co chcesz zabrać albo może się przyda. Zrezygnuj z rzeczy, których nie używasz na co dzień, ale liczysz na to, że w podróży zaczniesz. Cięższe rzeczy włóż na sam spód walizki, wolne przestrzenie wypełnij małymi elementami, np. skarpetkami, z kolei delikatne przedmioty (np. okulary przeciwsłoneczne bez pokrowca) owiń ręcznikiem lub chustką. Dopasuj ubrania do celu podróży, ale na przykład mimo, że jedziesz na wakacyjne plażowanie zabezpiecz się na wypadek nagłej zmiany pogody. Jeżeli lubisz zwiedzać, zabierz ze sobą dodatkowo przewodnik turystyczny lub mapę – znajdziesz w nich również adres najbliższego bankomatu, sklepu lub restauracji.
 • Poinformuj najbliższych o podróży
  Zostaw rodzinie lub przyjaciołom plan podróży oraz adres pobytu i numer telefonu, pod którym będziesz osiągalny w przypadku, gdy zgubisz komórkę. Ustal z bliskimi godziny, w których będziesz się z nimi kontaktował, a także przekaż im datę Twojego powrotu.
Rowerem po Stanach
Dokąd, w dobie COVID-19, zmierza rynek Travel Insurance i Assistance? ISON Care w relacji z ITIC Global w Madrycie
Podobne wpisy

O czym nie wolno zapomnieć przed wylotem za granicę?

O czym nie wolno zapomnieć przed wylotem za granicę?
Czytaj więcej